Eaton E65LNL9FES
SKU: CS981882MPN: E65LNL9FESAlternate Part #s: E65LNL9FESEAT-E65LNL9FESUPC/EAN: 782113816203
Eaton E65 series miniature sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E65 Miniature Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Sensor dist: 9.84 Ft., Plastic encl, 100 mA max DC, NPN Open Collector, 100 mA at 40Vdc, 1.5 Ft. (0.5m) Cable, 10-31 Vdc input, Short circuit, Long Range Diffuse
Attributes
| Connection | 1.5 ft (0.5 m) cable |
| Contact Configuration | NPN open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 40Vdc |
| Enclosure Material | Plastic |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 10-31 Vdc |
| Led Indicator | Output 1: red Output 2: yellow |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Long range diffuse |
| Operating Temperature Max | 122 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 5 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS981882 |
|---|---|
| MPN | E65LNL9FES |
| Alternate Part #s | E65LNL9FES, EAT-E65LNL9FES |
| UPC/EAN | 782113816203 |

