Eaton E65VBL4
SKU: CS4873776MPN: E65VBL4UPC/EAN: 782114014301
Eaton E65 series miniature sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E65 Miniature Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, ABS encl, 100 mA max DC, 100 mA at 30Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 10-30 Vdc input, Short circuit and transient, Thru-Beam, Wired for Either NPN or PNP Transistor Output
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | Wired for either NPN or PNP transistor output |
| Contact Rating | 100 mA at 30Vdc |
| Enclosure Material | ABS plastic |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Yes |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Thru-beam |
| Operating Temperature Max | 122 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 5 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and transient |
| Sensor Type | Through beam |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873776 |
|---|---|
| MPN | E65VBL4 |
| UPC/EAN | 782114014301 |



