Eaton E65CBL2N
SKU: CS4873767MPN: E65CBL2NUPC/EAN: 782114014240
Eaton E65 series miniature sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E65 Miniature Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Forward Viewing, dist 20 In., Wired for Either NPN/PNP Transistor Output, 100 mA at 30Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 10-30 Vdc input, Short circuit and transient
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | Wired for either NPN or PNP transistor output |
| Contact Rating | 100 mA at 30Vdc |
| Enclosure Material | ABS plastic |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Yes |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 122 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 5 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Short circuit and transient |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873767 |
|---|---|
| MPN | E65CBL2N |
| UPC/EAN | 782114014240 |



