Eaton E65-SMSD200-HD
SKU: CS4873759MPN: E65-SMSD200-HDUPC/EAN: 782114389768
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton SM Series Rectangular Body Photoelectric Sensor, Right Angle, Sensor dist 8 In., 100 mA max DC, NPN and PNP Open Collector, 100 mA at 30 Vdc, 6.6 Ft. (2m) Cable, 10-30 Vdc input, Diffuse Reflective, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Marginal gain: orange Power on: green Output status: red |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873759 |
|---|---|
| MPN | E65-SMSD200-HD |
| UPC/EAN | 782114389768 |


