Eaton E65-SMSDS0110
SKU: CS4873754MPN: E65-SMSDS0110UPC/EAN: 782114804056
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor







$168.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Photoelectric Sensor, E65, Diffuse Reflective, Forward Viewing, Power (green), output (red), TargetLock (orange), 6.6 ft, 100 mA at 10-30 Vdc, PVC, NPN and PNP open collector, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | M12 |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | Lens: polycarbonate Cable jacket: PVC Body: cycoloy |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K 2 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output: red Power: green TargetLock: orange |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Through beam |
| Series | E65 |
| Type | Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS4873754 |
|---|---|
| MPN | E65-SMSDS0110 |
| UPC/EAN | 782114804056 |


