Eaton E65-SMPP050-HL5
SKU: CS4873737MPN: E65-SMPP050-HL5UPC/EAN: 786685017570
Eaton E65 SM compact photoelectric sensor





$230.46
Unit5+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton Perfect Prox Photoelectric Sensor, E65, Back Ground Suppression, Forward Viewing, Power (green), output (red), TargetLock (orange), 16.4 ft, 100 mA at 10-30 Vdc, PVC, NPN and PNP open collector, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | AC: L1 switched DC: NPN open collector |
| Contact Rating | 200 mA DC NPN / 200 mA AC 3 - Wire |
| Enclosure Material | Body: cycoloy Cable jacket: PVC Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 18-264 Vac, 18-50 Vdc |
| Led Indicator | Power on: green Marginal gain: orange Output status: red |
| Maximum Ac Current | 200 mA |
| Maximum Dc Current | 200 mA |
| Operating Mode | Background suppression |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Series | E65 |
| Switch Type | Photoelectric |
| Type | Perfect Prox Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS4873737 |
|---|---|
| MPN | E65-SMPP050-HL5 |
| UPC/EAN | 786685017570 |

