Eaton E2N3600WA06U18
SKU: CS4869060MPN: E2N3600WA06U18Alternate Part #: 84E2689UPC/EAN: 782114556924
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, N-frame, E2N, Electronic LSI trip, 500-2500A, Three-pole, 600A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 50 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, No term., 1A-1B rear w/right pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Frame only |
| Circuit Breaker Type | E2N |
| Class | Mining |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 50 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 500-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 500-2500 A |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 110-127 Vac rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac |