Eaton E2N3800MWA06U66
SKU: CS4869077MPN: E2N3800MWA06U66Alternate Part #: 83E8644UPC/EAN: 782114881309
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, N-frame, E2N, Complete breaker, LI trip, 500-2500A trip rating, Three-pole, 800A, no term., 1A-1B rear w/right pigtail, 120 Vac mining rear w/left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac |