Eaton E2N3800MWA06
SKU: CS4869076MPN: E2N3800MWA06Alternate Part #: 83E7409UPC/EAN: 782114417652
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, N-frame, E2N, Electronic LI trip, 500-2500A, Three-pole, 800A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 50 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, No terminals, Mining, 1A-1B rear with right pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2N |
| Class | Mining |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 50 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 600 Vac |
| Magnetic Trip Range | 500-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LI |
| Type | Specialty complete |
| Voltage Rating | 600 Vac |