Eaton E2LEM3400MWA06U66
SKU: CS4868649MPN: E2LEM3400MWA06U66Alternate Part #: 83E9049UPC/EAN: 782113690780
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker




$13,255.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, L-frame, E2LEM, Interchangeable magnetic only trip, 500-2500A trip rating, Three-pole, 400A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc, no term., 1A-1B rear w/ right pigtail, 120 Vac rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2LEM |
| Class | Mining |
| Frame | L |
| Interrupt Rating | 22 kAIC at 250 Vdc 35 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 1000Y/577 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Magnetic Trip Range | 500-2500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Shunt Trip | 12 Vac or 50-60 Vdc left |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Rating | 500-2500 A |
| Trip Type | Interchangeable magnetic only |
| Type | E2 mining |
| Undervoltage Release | 120 Vac rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 1000Y/577 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868649 |
|---|---|
| MPN | E2LEM3400MWA06U66 |
| Alternate Part # | 83E9049 |
| UPC/EAN | 782113690780 |



