Eaton E2N3800MWU66
SKU: CS4869079MPN: E2N3800MWU66Alternate Part #: 1496D41G93UPC/EAN: 786679060216
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, N-frame, E2N, Electronic LI trip, 500-2500A, Three-pole, 800A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 50 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, No term., Mining, 120 Vac mining rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac 25 kAIC at 600 Vac |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac |