Eaton E2NM3800WA06U66
SKU: CS4869000MPN: E2NM3800WA06U66Alternate Part #: 83E7848UPC/EAN: 782114886861
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, N-frame, E2NM, Electronic LI trip, 500-2500A, Three-pole, 800A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc, 25 kAIC at 1000 Vac, No term., 1A-1B rear w/right pigtail, 120 Vac mining rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B rear with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2NM |
| Class | Mining |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 1000 Vac |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LI |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining rear with left pigtail |