Eaton E2N3800WU66
SKU: CS4869084MPN: E2N3800WU66Alternate Part #: 1496D41G89UPC/EAN: 786679060087
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, N-frame, E2N, Electronic LSI trip, 500-2500A, Three-pole, 800A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 50 kAIC at 480 Vac, 25 kAIC at 600 Vac, No term., 120 Vac mining rear w/ left pigtail
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Frame | N |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600 Vac 50 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Specialty complete |
| Undervoltage Release | 120 Vac mining rear with left pigtail |
| Voltage Rating | 600 Vac |