Eaton ECSNCASP
SKU: CS4859900MPN: ECSNCASPUPC/EAN: 786685120966
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch, Monitor up to 150A, Switch up to 0.2A max AC, Switch up to 0.2A max DC, Isolated Solid State Relay, 0.2A at 135 Vac/DC, Screw Terminals
Attributes
| Ac Current Max | 150 A monitor, 0.2 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.2A at 135 Vac/DC |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859900 |
|---|---|
| MPN | ECSNCASP |
| UPC/EAN | 786685120966 |










