Eaton ECSJ430SC
SKU: CS4859897MPN: ECSJ430SCUPC/EAN: 786685120515
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton ECS series CurrWatch AC Curr switch,PWR SENSOR,CURR,SS,DC O,NO/NC,SPL,1-175A,CurrWatch Series Curr Switch,Monitor up to 175A,Cannot Switch AC max AC,Switch up to 0.15A max DC,Isolated Solid State Relay,0.15A at 30Vdc,Screw term -
Attributes
| Ac Current Max | 175 A monitor |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.15A at 30Vdc |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859897 |
|---|---|
| MPN | ECSJ430SC |
| UPC/EAN | 786685120515 |










