Eaton ECSJ423SP
SKU: CS4859895MPN: ECSJ423SPUPC/EAN: 786685120508
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
CurrentWatch Series Current Switch, Current Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Monitor up to 200A, Cannot Switch AC max AC, Switch up to 0.15A max DC, Isolated Solid State Relay, 0.15A at 30Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Ac Current Max | 200 A monitor |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.15A at 30Vdc |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859895 |
|---|---|
| MPN | ECSJ423SP |
| UPC/EAN | 786685120508 |









