Eaton ECSNCFSC
SKU: CS4859901MPN: ECSNCFSCUPC/EAN: 786685120423
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CurrentWatch Series Current Switch, Current Switches, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, up to 150A, Switch up to 0.2A max AC, Switch up to 0.2A max DC,0.2A at 135 Vac/DC, Screw Terminals
Attributes
| Ac Current Max | 150 A monitor, 0.2 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.2A at 135 Vac/DC |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859901 |
|---|---|
| MPN | ECSNCFSC |
| UPC/EAN | 786685120423 |











