Eaton ECSNCASCY1
SKU: CS4859899MPN: ECSNCASCY1UPC/EAN: 786685354521
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Current Watch Series Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Monitor up to 150A, Switch up to 0.2A max AC, Switch up to 0.2A max DC, Isolated Solid State Relay, 0.2A at 135 Vac/DC, Screw Terminals, Current Switch
Attributes
| Ac Current Max | 150 A monitor, 0.2 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.2A at 135 Vac/DC |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859899 |
|---|---|
| MPN | ECSNCASCY1 |
| UPC/EAN | 786685354521 |











