Eaton ECSJ424SC
SKU: CS4859896MPN: ECSJ424SCUPC/EAN: 786685135663
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton ECS series CurrWatch AC Curr switch,PWR SENSOR,CURR,NO,DC O,SOL,,UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure,Monitor up to 175A,Cannot Switch AC max AC,Switch up to 0.15A max DC,Isolated Solid State Relay,0.15A at 30Vdc,Screw term-
Attributes
| Ac Current Max | 175 A monitor |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.15A at 30Vdc |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859896 |
|---|---|
| MPN | ECSJ424SC |
| UPC/EAN | 786685135663 |










