Eaton ECSNOFSP
SKU: CS4859908MPN: ECSNOFSPUPC/EAN: 786685120942
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CurrentWatch Series Current Switch, Current Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Monitor up to 150A, Switch up to 0.15A max AC, Switch up to 0.15A max DC, Isolated Solid State Relay, 0.15A at 240V AC/DC
Attributes
| Ac Current Max | 150 A monitor, 0.15 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 0.15A at 240V AC/DC |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Operating Temperature | -58° to 122°F (-50° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859908 |
|---|---|
| MPN | ECSNOFSP |
| UPC/EAN | 786685120942 |









