Eaton CN15GN3AB-T16
SKU: CS4840643MPN: CN15GN3AB-T16UPC/EAN: 782114415207
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor, NEMA contactor, Freedom, contactor only (no overload relay), Non-reversing, Open, Three-pole, Ring lug terminals, 45A, 600V, 110-120 Vac, 50/60 HZ, NEMA 2, 45A
Attributes
| Amperage Rating | 45A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 45 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Freedom |
| Terminals | Ring lug terminals |
Specifications
| SKU | CS4840643 |
|---|---|
| MPN | CN15GN3AB-T16 |
| UPC/EAN | 782114415207 |






