Eaton CN15BN3Y7
SKU: CS4840614MPN: CN15BN3Y7UPC/EAN: 782114231456
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor, NEMA contactor, Freedom, contactor only (no overload relay), Non-reversing, Open, Three-pole, Ring lug terminals, 18A, 600V, 48 Vac, 50 Hz, NEMA 0, 120V, 18A, Without auxiliary
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil Voltage | 48 Vac, 50 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 18 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 0 |
| Series | Freedom |
| Special Features | Without auxiliary |
| Terminals | Ring lug terminals |
| Voltage Rating | 120 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4840614 |
|---|---|
| MPN | CN15BN3Y7 |
| UPC/EAN | 782114231456 |






