Eaton CN15DN2EB-T16
SKU: CS697421MPN: CN15DN2EB-T16Alternate Part #s: CN15DN2EB-T16EAT-CN15DN2EB-T16UPC/EAN: 782114220252
Eaton Freedom NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control contactor, NEMA contactor, Freedom, contactor only (no overload relay), Non-reversing, Open, Two-pole, Ring lug terminals, 27A, 600V, 208 Vac, 60 HZ, NEMA 1, 27A, Ring tongue terminal
Attributes
| Amperage Rating | 27A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 27 A |
| Design | Open |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Series | Freedom |
| Special Features | Ring tongue terminal |
| Terminals | Ring lug terminals |
Specifications
| SKU | CS697421 |
|---|---|
| MPN | CN15DN2EB-T16 |
| Alternate Part #s | CN15DN2EB-T16, EAT-CN15DN2EB-T16 |
| UPC/EAN | 782114220252 |





