Eaton CCH3225
SKU: CS4837852MPN: CCH3225UPC/EAN: 782113322100
Eaton CC enclosed breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
TYPE CAH BREAKER, 2P, 200A, 240V, 22K AIC_,200 A,22 kAIC,Two-pole,240 V,CDH
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Type | CCH |
| Interrupt Rating | 100 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | High interrupting capacity |
| Type | Molded case breaker |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837852 |
|---|---|
| MPN | CCH3225 |
| UPC/EAN | 782113322100 |




