Eaton CCV2225X
SKU: CS4838022MPN: CCV2225XAlternate Part #: 66C3072G82UPC/EAN: 786685368658
Eaton CCV tenant main breaker





$175.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Type CCV Tenant Main Circuit Breaker,Tenant main circuit breaker,225 A,10 kAIC,Two-pole,120/240 V,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CCV,Type ECC unit enclosures,Load side terminals
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | CCV |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CCV |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Load |
| Type | Tenant main circuit breaker |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4838022 |
|---|---|
| MPN | CCV2225X |
| Alternate Part # | 66C3072G82 |
| UPC/EAN | 786685368658 |





