Eaton CCH3100
SKU: CS4837843MPN: CCH3100UPC/EAN: 782113338569
Eaton CC enclosed breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CC enclosed breaker,Molded case breaker,High interrupting capacity,125 A,100 kAIC,Three-pole,240 V,!,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CC,Type ECC Unit enclosures
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Type | CC |
| Interrupt Rating | 25 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | High interrupting capacity |
| Type | Molded case breaker |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837843 |
|---|---|
| MPN | CCH3100 |
| UPC/EAN | 782113338569 |



