Eaton CCH3125SR01
SKU: CS4837845MPN: CCH3125SR01UPC/EAN: 782113420653
Eaton CC enclosed breaker





$1,912.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Type CC Molded Case Circuit Breaker, Three-Pole, 125A, 240V, 100 kAIC, #2/0-300 kcmil Cu/Al 60°C or 75°C, 120V Shunt Trip, High Interrupting Capacity
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Interrupt Rating | 100 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | 120V Shunt Trip, High Interrupting Capacity |
| Type | Enclosed breakers |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837845 |
|---|---|
| MPN | CCH3125SR01 |
| UPC/EAN | 782113420653 |



