Eaton CC3225X
SKU: CS4838097MPN: CC3225XUPC/EAN: 782114315002
Eaton BR main breaker kit





$769.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton CC enclosed breaker,Molded case breaker,High interrupting capacity,100 A,25 kAIC,Three-pole,240 V,!,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CC,Type ECC Unit enclosures
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Type | CC |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | High interrupting capacity |
| Type | Molded case breaker |
| Used With | 1MP, 1MM and 3MM 200 A modular metering stacks |
| Voltage Rating | 120/208Y |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4838097 |
|---|---|
| MPN | CC3225X |
| UPC/EAN | 782114315002 |



