Eaton CCH3200
SKU: CS4837849MPN: CCH3200UPC/EAN: 782113338606
Eaton CC enclosed breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CC enclosed breaker,Molded case breaker,High interrupting capacity,200 A,100 kAIC,Three-pole,240 V,!,#2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al,CCH,Type ECC Unit enclosures,120 V Shunt trip
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Circuit Breaker Type | CCH |
| Interrupt Rating | 100 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | High interrupting capacity |
| Type | Molded case breaker |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837849 |
|---|---|
| MPN | CCH3200 |
| UPC/EAN | 782113338606 |




