Eaton CCH3125
SKU: CS4837844MPN: CCH3125UPC/EAN: 782113338576
Eaton CC enclosed breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Type CC Molded Case Circuit Breaker, Three-Pole, 125A, 240V, 100 kAIC, #2/0-300 kcmil Cu/Al 60°C or 75°C
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Type | CC |
| Interrupt Rating | 100 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | High interrupting capacity |
| Type | Molded case breaker |
| Used With | Type ECC Unit Enclosures |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #2/0 AWG-300 kcmil Cu/Al |
Specifications
| SKU | CS4837844 |
|---|---|
| MPN | CCH3125 |
| UPC/EAN | 782113338576 |



