Square D ZB5AK1333
SKU: CS1641686MPN: ZB5AK1333
Head for illuminated selector switch, Harmony XB5, grey plastic, green handle, 22mm, universal LED, 3 positions, stay put




$37.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Green illuminated selector switch head 22 Dia, 3-position stay put
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB5 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | GL# #BV# #CSA# #UL listed# #DNV# #LROS (Lloyds register of shipping) |
| Product Compatibility | integral LED |
| Product Or Component Type | head for illuminated selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | UL 508# #EN/IEC 60947-5-1# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-4# #EN/IEC 60947-1# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-5# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1641686 |
|---|---|
| MPN | ZB5AK1333 |










