Square D ZB4BK1513
SKU: CS1001486MPN: ZB4BK1513
Head for illuminated selector switch, Harmony XB4, chromium metal, white handle, 22mm, universal LED, 3 positions, to center




$51.59
UnitAvailable on backorder
Product Details
White Illuminated Selector Switch Head 22mm 3-Position Spring Return
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB4 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 500000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | UL listed# #LROS (Lloyds register of shipping)# #BV# #DNV# #GL# #CSA |
| Product Compatibility | integral LED |
| Product Or Component Type | head for illuminated selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | JIS C8201-5-1# #UL 508# #EN/IEC 60947-5-1# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-5# #EN/IEC 60947-5-4# #CSA C22.2 No 14# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1001486 |
|---|---|
| MPN | ZB4BK1513 |










