Square D ZB4BK1313
SKU: CS1044801MPN: ZB4BK1313
Head for illuminated selector switch, Harmony XB4, chromium metal, white handle, 22mm, universal LED, 3 positions

Contact us for pricing and availability
Product Details
Harmony XB4, Illuminated selector switch head, metal, white, Ø22, integral LED, 3 positions, stay put
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB4 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | CSA# #UL listed# #BV# #GL# #DNV# #LROS (Lloyds register of shipping) |
| Product Compatibility | integral LED |
| Product Or Component Type | head for illuminated selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | CSA C22.2 No 14# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-1# #EN/IEC 60947-5-5# #EN/IEC 60947-5-4# #UL 508# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1044801 |
|---|---|
| MPN | ZB4BK1313 |










