Square D ZB4BK1453
SKU: CS1641064MPN: ZB4BK1453
Head for illuminated selector switch, Harmony XB4, chromium metal, orange handle, 22mm, universal LED, 2 positions,

Contact us for pricing and availability
Product Details
Orange illuminated selector switch head Ø22 2-position spring return
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB4 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 500000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 2 positions 90° |
| Product Certifications | UL listed# #LROS (Lloyds register of shipping)# #GL# #BV# #CSA# #DNV |
| Product Compatibility | integral LED |
| Product Or Component Type | head for illuminated selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-5# #EN/IEC 60947-5-4# #JIS C8201-5-1# #UL 508# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1641064 |
|---|---|
| MPN | ZB4BK1453 |










