Square D XS530B1DAL2TF
SKU: CS4814114MPN: XS530B1DAL2TF
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M30, L62mm, brass, Sn10mm, 12...48 VDC, cable 2 m

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor XS5 M30 - L62mm - Brass - Sn10mm - 12..48VDC - Cable 2m
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Body Type | fixed |
| Cable Composition | 2 x 0.34 mm² |
| Detection Face | frontal |
| Detector Flush Mounting Acceptance | flush mountable |
| Differential Travel | 1…15% of Sr |
| Discrete Output Function | 1 NO |
| Enclosure Material | nickel plated brass |
| Front Material | PPS |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Material | metal |
| Maximum Delay First Up | 10 ms |
| Maximum Delay Recovery | 0.3 ms |
| Maximum Delay Response | 0.3 ms |
| Operating Zone | 0-8 mm |
| Output Circuit Type | DC |
| Product Certifications | UL# #CSA# #CCC |
| Range Of Product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
| Sensor Design | cylindrical M30 |
| Sensor Name | XS5 |
| Sensor Type | inductive proximity sensor |
| Series Name | general purpose |
| Size | 54 mm |
| Thread Type | M30 x 1.5 |
| Type Of Output Signal | discrete |
| Wire Insulation Material | PvR |
| Wiring Technique | 2-wire |
Specifications
| SKU | CS4814114 |
|---|---|
| MPN | XS530B1DAL2TF |









