Schneider Electric SUA500PDR-H
SKU: CS4756074MPN: SUA500PDR-HUPC/EAN: 731304293361
APC DIN Rail - Panel Mount UPS with High Temp Battery 500VA 120V

Product Details
APC DIN Rail - Panel Mount UPS with High Temp Battery 500VA 120V
APC Industrial,325 Watts /500 VA,Input 120V /Output 120V, Interface Port DB-9 RS-232, SmartSlot
Includes: CD with software, Documentation CD, Installation guide, Smart UPS signalling RS-232 cable
Attributes
| Acoustic Level | 55 dBA |
| Alarm | alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -5-55 °C |
| Battery Charger Power | 60 W rated |
| Battery Curve | B |
| Battery Life | 3-5 year(s) |
| Battery Recharge Time | 2 h |
| Battery Type | lead-acid battery |
| Control Panel | LED status display with load and battery bar-graphs and on line : on battery : replace battery : and overload indicators |
| Curve Equation | efficiency |
| Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Curve X Axis Title | load |
| Curve X Axis Units | percentage |
| Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Curve Y Axis Title | efficiency |
| Curve Y Axis Units | percentage |
| Emergency Power Off | yes |
| Free Slots | 1.0000 |
| Graph Display | 1.0000 |
| Harmonic Distortion | less than 5 % |
| Heat Dissipation | 90 Btu/h |
| Input Voltage | 120 V |
| Input Voltage 1 | 120 V |
| Input Voltage Limits | 75…154 V adjustable 82…144 V |
| Ip Degree Of Protection | IP20 |
| Maximum Configurable Power In Va | 500 VA |
| Maximum Configurable Power In W | 325 W |
| Mounting Mode | not rack-mountable |
| Mounting Preference | no preference |
| Network Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz auto-sensing |
| Noise Suppression | full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number Of Battery Filled Slots | 1.0000 |
| Number Of Battery Free Slots | 1.0000 |
| Number Of Battery Replacement Quantity | 1.0000 |
| Number Of Input Connectors | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
| Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Output Connector Type | hard wire 3-wire (H N + E) 1 |
| Output Frequency | 47…53 Hz for 50 Hz nominal sync to mains 57…63 Hz for 60 Hz nominal sync to mains |
| Output Voltage | 120 V |
| Output Voltage 1 | 120 V |
| Product Certifications | UL recognized |
| Provided Equipment | CD with software documentation CD installation guide Smart UPS signalling RS-232 cable |
| Provided Equipment 1 | CD with software documentation CD installation guide Smart UPS signalling RS-232 cable |
| Provided Equipment 2 | CD with software documentation CD installation guide Smart UPS signalling RS-232 cable |
| Rated Power In Va | 500 VA |
| Rated Power In W | 325 W |
| Redundant | No |
| Relative Humidity | 0-95 % |
| Show Note Op Temperature | No |
| Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Storage Relative Humidity | 0-95 % |
| Surge Energy Rate | 540 J |
| Ups Design Life | 6 year(s) |
| Ups Size | WS |
| Ups Type | line interactive |
| Usb Compatible | No |
| Wave Type | sine wave |
Specifications
| SKU | CS4756074 |
|---|---|
| MPN | SUA500PDR-H |
| UPC/EAN | 731304293361 |









