Eaton E49M11CP1
SKU: CS4149417MPN: E49M11CP1UPC/EAN: 782113680934
Eaton E49 compact metal limit switch







$159.96
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Assembled Limit Switch, E49, Top push roller, Screw Terminals, 10A at 250 Vac, 1.5A at 24 Vdc, Standard DIN, 1 mm-2m/s, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Top push roller |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 250 Vac, 1.5A at 24 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1.5 A |
| Mounting Method | Standard DIN rail |
| Operating Speed | 1 mm-2m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS4149417 |
|---|---|
| MPN | E49M11CP1 |
| UPC/EAN | 782113680934 |










