Eaton E49M11AP1
SKU: CS626215MPN: E49M11AP1Alternate Part #s: E49M11AP1EAT-E49M11AP1UPC/EAN: 782113680910
Eaton E49 compact metal limit switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Assembled Limit Switch, E49, Roller lever, Screw Terminals, 10A at 250 Vac, 1.5A at 24 Vdc, Standard DIN, 1 mm-2m/s, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Roller lever |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 250 Vac, 1.5A at 24 Vdc |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1.5 A |
| Mounting Method | Standard DIN rail |
| Operating Speed | 1 mm-2m/s |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS626215 |
|---|---|
| MPN | E49M11AP1 |
| Alternate Part #s | E49M11AP1, EAT-E49M11AP1 |
| UPC/EAN | 782113680910 |










