Eaton E49M11CP2
SKU: CS4871622MPN: E49M11CP2UPC/EAN: 786685104966
Eaton E49 compact metal limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
E49 Full Size IEC Limit Switch, Top Push Roller, Die Cast Aluminum enclosure, 10A max AC, 1.5A max DC, 1NO-1NC, 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 1.5 A |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -58 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Top push roller |
| Type | Mechanical Limit Switches |
Specifications
| SKU | CS4871622 |
|---|---|
| MPN | E49M11CP2 |
| UPC/EAN | 786685104966 |






