Eaton E49S71
SKU: CS2769136MPN: E49S71UPC/EAN: 782113742038
Eaton E49 compact metal limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Limit Switch Body, E49, Top push, Screw Terminals, 10A at 240 Vac, 1.5A at 30 Vdc, Mini DIN, 1NO-1NC
Attributes
| Actuator | Top push |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1.5A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Plastic |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6P, NEMA 13, IP65 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1.5 A at 24Vdc |
| Mounting Method | Miniature DIN rail |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -22 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS2769136 |
|---|---|
| MPN | E49S71 |
| UPC/EAN | 782113742038 |








