Square D XMLP600PP130
SKU: CS3632811MPN: XMLP600PP130
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, transmitter, XMLP, 600 PSI, ¼”18NPT, 0,5...4,5 V, Packard, set 1
Contact us for pricing and availability
Product Details
Pressure transmitter, XMLP, 600psi, ¼ IN 18NPT, 0,5..4,5V, Packard
Attributes
Uimp Rated Impulse Withstand Voltage 0.5 kV
Accuracy 0.1 % of the measuring range
Ambient Air Temperature For Operation -30-85 °C
Ambient Air Temperature For Operation 1 -30-85 °C
Ambient Air Temperature For Storage -50-100 °C
Current Consumption < 7 mA
Destruction Pressure 3600 psi
Diameter 26 mm
Drift Of The Sensitivity ± 0.02 % of measuring range/°K
Drift Of The Zero Point ± 0.02 % of measuring range/°K
Electrical Circuit Type control circuit
Local Display without
Materials In Contact With Fluid stainless steel AISI 316L
Maximum Permissible Accidental Pressure 1800 psi
Measurement Accuracy ± 0.5 % of the measuring range