Eaton JGE3250NN
SKU: CS3602869MPN: JGE3250NNAlternate Part #: 69D2551G10UPC/EAN: 782116008612
Eaton molded case circuit breaker accessory frame
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 65 kAIC at 240 V, 25 kAIC at 480 V, 18 kAIC at 600 V, Three-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 V 18 kAIC at 600 V 65 kAIC at 240 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Trip Type | Frame only (no trip) |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 V |