Siemens 599-03609
SKU: CS229025MPN: 599-03609UPC/EAN: 1P599-03609
Rack \& Pinion Valve Actuator, Spring Return, 24Vac, 0-10 V Proportional Control

$578.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
This Flowrite Rack and Pinion Valve Actuator is used with ½ to 2-inch Flowrite 2-way and 3-way valves with a ¾-inch stroke. This electronic rack and pinion actuator has an operating voltage of 24 Vac, 0 to 10 Vdc proportional control, and bi-directional fail-safe spring return. Other features of this rack and pinion include all metal housing, and brushless DC motor technology with stall protection.
Attributes
| Actuator Type | Electronic |
| Ambient Humidity Operation | 95% RH |
| Ambient Temperature Operation | -25 to 130°F, -32 to 55 °C |
| Connection Cable | 18 AWG, 3 ft (0.9 m) |
| Control Signal | 0…10 Vdc |
| Fail Safe | Yes |
| Medium Temperature | 20…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Operating Voltage | 24 Vac |
| Power Consumption | 9 VA running, 5 VA holding |
| Spring Return Function | Spring return functionality |
| Stroke | ¾ in., 20 mm |
| Supply Voltage | 24 VAC |
Specifications
| SKU | CS229025 |
|---|---|
| MPN | 599-03609 |
| UPC/EAN | 1P599-03609 |








