Siemens 599-03611
SKU: CS271323MPN: 599-03611UPC/EAN: 4034106343293
Rack and Pinion Valve Actuator, Spring Return, 24 Vac, Two-Position Control

$488.48
UnitAvailable on backorder
Product Details
This Flowrite Rack and Pinion Valve Actuator is used with ½ to 2-inch Flowrite 2-way and 3-way valves with a ¾-inch stroke. This electronic rack and pinion actuator has an operating voltage of 24 Vac, two-positiion control, and bi-directional fail-safe spring return. Other features of this rack and pinion include all metal housing, and brushless DC motor technology with stall protection.
Attributes
| Actuator Type | Electronic |
| Ambient Humidity Operation | 95% RH |
| Ambient Temperature Operation | -25 to 130°F, -32 to 55 °C |
| Connection Cable | 18 AWG, 3 ft (0.9 m) |
| Control Signal | 0…10 Vdc |
| Fail Safe | Yes |
| Medium Temperature | 20…250 ºF |
| Medium Temperature F Max | 250 ºF |
| Medium Temperature F Min | 20 ºF |
| Operating Voltage | 24 Vac |
| Power Consumption | 8VA running, 3 VA holding |
| Spring Return Function | Spring return functionality |
| Stroke | ¾ in., 20 mm |
| Supply Voltage | 24 VAC |
Specifications
| SKU | CS271323 |
|---|---|
| MPN | 599-03611 |
| UPC/EAN | 4034106343293 |









