Square D XCSDMC5912
SKU: CS1679351MPN: XCSDMC5912
Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMC, 1 NC + 1 NO, staggered, 2 m




Contact us for pricing and availability
Product Details
Preventa Coded Magnetic Switch
- Material: Plastic* Contacts Type and Composition: 1 NC + 1 NO* Contact Operation: Staggered* Electrical Connection: Pre-cabled* Number of Poles: 2-Poles* Local Signaling: 1 LED* Rated Operational Voltage: 24V DC* Rated Insulation Voltage: 100V DC* Degree of Protection: IP66 and IP67 conforming to IEC 60529
Attributes
| Sa Assured Operating Distance | 5 mm |
| Sa Assured Operating Distance 1 | 5 mm |
| Sar Assured Tripping Distance | 15 mm |
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-85 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-85 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Approach Directions | 3 directions |
| Breaking Capacity | 3 VA |
| Breaking Capacity 1 | 3 VA |
| Cable Composition | 4 x 0.25 mm² |
| Cable Material | PVC |
| Component Name | XCSDMC |
| Contact Operation | staggered |
| Contacts Material | rhodium |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Design | rectangular, compact |
| Electrical Connection | pre-cabled |
| Electrical Durability | 1200000 cycles |
| Enclosure Material | thermoplastic PBT |
| Insulation Resistance | 1000 MOhm |
| Material | plastic |
| Maximum Ie Rated Operational Current | 100 mA |
| Maximum Sensitivity To Magnetic Fields | 0.3 mT |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Product Certifications | UL# #CSA |
| Product Or Component Type | coded magnetic switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Telemecanique Safety switches XCS |
| Resistance Across Terminals | 57 Ohm |
| Size | 51 x 16 x 7 mm |
| Standards | EN/ISO 12100# #EN/IEC 60947-5-1# #CSA C22.2 No 14# #ISO 14119# #UL 508# #EN/IEC 60204-1 |
| Switching Capacity In Ma | 5…100 mA |
| Switching Frequency | 150 Hz |
Specifications
| SKU | CS1679351 |
|---|---|
| MPN | XCSDMC5912 |







