Square D RUZC2M
SKU: CS1678342MPN: RUZC2M
socket, Harmony Electromechanical Relays, for RUMC2 relays, 10A, screw connec to rs, mixed contact




$6.77
UnitAvailable on backorder
Product Details
Zelio Socket RUZ Relay
Contact Terminal Arrangement: Mixed- Product Compatibility: Plug-in relay RUM (2 C/O), Plug-in relay RE48 (2 C/O), Plug-in relay RE48 (1 C/O + 1 C/O)- Shape of Pin: Cylindrical- Sale per Indivisible Quantity: 10- Conventional Free Air Thermal Current: 10A- Rated Operational Voltage: \<250V- Fixing Mode: By screw mounting on panel, Clip-on mounting on 35 mm symmetrical DIN rail- Degree of Protection: IP20 conforming to EN/IEC 60529
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Contact Terminal Arrangement | mixed |
| Device Short Name | RUZ |
| Dielectric Strength | 2500 V |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Product Certifications | UL# #CSA |
| Product Or Component Type | socket |
| Range Of Product | Harmony Electromechanical Relays# #Harmony Timer Relays |
| Sale Per Indivisible Quantity | 10.0000 |
| Shape Of Pin | cylindrical |
| Standards | IEC 61984 |
Specifications
| SKU | CS1678342 |
|---|---|
| MPN | RUZC2M |










