Square D RSZE1S48M
SKU: CS1678336MPN: RSZE1S48M
socket, for RSB1A160 RSB2A080 relays, Harmony Electromechanical Relays, 10A, screw connec to rs, separate contact

$10.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Zelio Socket RSZ
- Contact Terminal Arrangement: Separate* Product Compatibility: Plug-in relay RSB (1 C/O), Plug-in relay RSB (2 C/O)* Shape of Pin: Flat* Sale Per Indivisible Quantity: 10* Conventional Free Air Thermal Current: 10A* Rated Operational Voltage: \<250V AC* Fixing Mode: By screw mounting on panel, Clip-on mounting on 35 mm symmetrical DIN rail* Connections - Terminals: Screw connectors* Degree of Protection: IP20
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-85 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-85 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Contact Terminal Arrangement | separate |
| Device Short Name | RSZ |
| Dielectric Strength | 2500 V |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Product Certifications | CSA# #UL |
| Product Or Component Type | socket |
| Range Of Product | Harmony Electromechanical Relays |
| Sale Per Indivisible Quantity | 10.0000 |
| Shape Of Pin | flat |
| Standards | IEC 61984 |
Specifications
| SKU | CS1678336 |
|---|---|
| MPN | RSZE1S48M |










