Square D RPZF1
SKU: CS1671915MPN: RPZF1UPC/EAN: 3389119402286
socket, Harmony Electromechanical Relays, for RPM1 power relays, 16A screw clamp terminals, mixed contact




$8.32
Unit30 in stock
Product Details
Zelio Plug-in Socket Relay
- Product Compatibility: Plug0in relay RPM (1 C/O)* Conventional Free Air Thermal Current: 15A* Rated Operational Voltage: \<250V* Fixing Mode: By screw mounting on panel, Clip-on mounting on 35mm symmetrical DIN rail* Connections - Terminals: Screw Clamp Terminals* Degree of Protection: IP 20
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Contact Terminal Arrangement | mixed |
| Device Short Name | RPZ |
| Dielectric Strength | 2500 V |
| Product Certifications | CSA# #UL# #EAC# #CE |
| Product Or Component Type | socket |
| Range Of Product | Harmony Electromechanical Relays |
| Standards | IEC 61984# #CSA C22.2 No 14# #UL 508 |
Specifications
| SKU | CS1671915 |
|---|---|
| MPN | RPZF1 |
| UPC/EAN | 3389119402286 |










