Square D RXZE2S114M
SKU: CS1678341MPN: RXZE2S114M
socket, Harmony Electromechanical Relays, for RXM2 RXM4 relays, screw connec to rs, separate contact




$96.66
UnitAvailable on backorder
Product Details
**Zelio Socket RXZ
- Contact Terminal Arrangement: Separate Contact* Conventional Free Air Thermal Current: 10A* Rated Operational Voltage: \<250 V* IP Degree of Protection: IP20 conforming to EN/IEC 60529**
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Contact Terminal Arrangement | separate |
| Device Short Name | RXZ |
| Dielectric Strength | 2500 V |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Product Certifications | CSA# #Lloyd’s# #UL |
| Product Or Component Type | socket |
| Range Of Product | Harmony Electromechanical Relays# #Harmony Timer Relays |
| Sale Per Indivisible Quantity | 10.0000 |
| Shape Of Pin | flat |
| Standards | IEC 61984 |
Specifications
| SKU | CS1678341 |
|---|---|
| MPN | RXZE2S114M |










