Square D XB5AW33G5
SKU: CS1676902MPN: XB5AW33G5UPC/EAN: 3389110904079
Illuminated push button, Harmony XB5, plastic, flush, green, 22mm, universal LED, plain lens, 1NO + 1NC, 110...120V AC




$126.06
Unit5 in stock
Product Details
Illuminated push button, plastic, flush, green, Ø22, spring return, 110...120 V AC, 1 NO + 1 NC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Bulb Base | integral LED |
| Cap Operator Or Lens Colour | green |
| Cap Operator Or Lens Colour 1 | green |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contacts Usage | standard contacts |
| Current Consumption | 14 mA |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB5 |
| Fixing Collar Material | plastic |
| Head Type | standard |
| Light Source | protected LED |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | DNV# #CSA# #GL# #LROS (Lloyds register of shipping)# #UL listed# #BV |
| Product Or Component Type | illuminated push-button |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
| Terminals Description Iso N 1 | (13-14)NO# #(21-22)NC |
Specifications
| SKU | CS1676902 |
|---|---|
| MPN | XB5AW33G5 |
| UPC/EAN | 3389110904079 |










